Grįžti

Suremontuoti vargonai darniau skamba

 

2008 n. spalio 28 d. Nr. 81 (428) “Mūsų laikas“

Vytautas Kutkevičius

 

Muzikos instrumentams reikia nuolatinės priežiūros, suderinimo, o neretai didesnio ar mažesnio remonto. Ypač tai svarbu tokiems sudėtingiems muzikos instrumentams, kaip vargonai. Jų esama daugelyje bažnyčių ir kai kuriose koncertų salėse. Dažniausiai bažnyčios vargonai yra seni, ir jiems reikia gero meistro rankų.

O tokių Lietuvoje vos vienas kitas. Dar 2003 m. evangelikų liuteronų kunigas Valdas Jelis (Žielys) užmezgė ryšį su Vokietijoje, Rheine-Westdeutschland krašte, besidarbuojančiu vargonų meistru Jorg Nass. Pakviestas šis atvyko į Šilutę ir čia suremontavo  evangelikų liuteronų bažnyčios vargonus.

Šių metų pavasarį klaipėdietė vargonininkė Laura Matuzaitė, susirašinėdama su Jorg Nass, pakvietė jį vėl atvykti į Lietuvą. Atvykęs jis susipažino su Juodkrantės ir Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčių vargonais ir numatė, kokius darbus reikės atlikti.

Rugpjūčio mėnesį Jorg Nass pradėjo darbą Vilkyškių bažnyčioje. Čia iš Vokietijos Detmoldo vienos  bažnyčios buvo atvežti vargonai, tad teko juos sumontuoti bei suderinti.

Vos sutvarkius vargonus, jais buvo grota Lauros Matuzaitės ir Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčios kunigo Mindaugo Kairio jungtuvėse.

Kitą dieną Vilkyškių bažnyčioje įvyko vargonų muzikos šventė. Joje be Lauros Matuzaitės dar grojo prof. Vytautas Tetenskas, Japonijos-Vokietijos vargonininkė Saiko Yoshida-Mengk, Renata Moraitė iš Vilniaus ir jurbarkietė Julija Jokšaitė.

Vargonų meistrui nemažai teko padirbėti remontuojant Jurbarko Švč. Trejybės bažnyčios vargonus. Šis beveik 100 metų senumo instrumentas buvo labai išsiderinęs, blogai skambėjo. Dabar garsas tikrai kokybiškesnis. Jorg Nass pažadėjo dar kitąmet atvykti ir patobulinti vargonų skambėjimą.

Jorg Nass buvo maloniai nustebintas, kad Jurbarke taip gražiai bendrauja atskirų bažnyčių kunigai – katalikų kunigas Kęstutis Grabauskas ir evangelikų liuteronų kunigas Mindaugas Kairys.