Grįžti

Vilkyškių bažnyčiojenauji vargonai

 

Edmundas Mieliulis, www.litera.lt

 

Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje daugiau kaip po penkiasdešimties metų vėl suskambo vargonų muzika. Čia pastatyti didžiausi koncertiniai vargonai Vakarų Lietuvoje.
Vilkyškių evangelikų liuteronų bažnyčioje įvyko vargonų šventinimo iškilmės ir koncertas. Vokietijos atvežtais naujaisiais vargonais grojo Laura Motuzaitė, Renata Moraitė, Julija Jokšaitė, koncertavo birbynininkas prof. Vytautas Tetenskas ir solistė Japonijos Saiko YosihidaMengk. Koncerto išvakarėse skambant vargonų muzikai įvyko Vilkyškių evangelikų liuteronų kunigo Mindaugo Kairio ir pagrindinės koncerto organizatorės Lmotuzaitės jungtuvės
.

Iškilmių dalyvius sveikinęs Lietuvos evangelikų liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis sakė, kad bažnyčia tvarkoma ne tik Dievo, bet ir žmonių rūpesčiu. Jis dėkojo savivaldybės vadovams konkrečią pagalbą parvežant juos į Lietuvą, tam reikėjo apie 40 tūkst. litų. Vyskupas sakė, kad nemažai rūpesčių, besirūpindama naujaisiais vargonais, turėjo Vilkyškių bendruomenė. Pagėgių savivaldybės meras Kęstas Komskis kalbėjo, kad taip atitaisoma istorinė skriauda. pradžių bažnyčiai buvo sugrąžinti pokario metais dingę varpai, dabar maldos namai turės ir vargonus. Anot mero, Vilkyškių bažnyčia turėtų tapti vienu Mažosios Lietuvos klasikinės muzikos koncertų centru, traukti po kraštą keliaujančius turistus.

Vilkyškių bažnyčios vargonai pagaminti 1953 m., iki šiol jie buvo Vokietijoje, Detmoldo miesto bažnyčioje. Vargonai turi apie 1600 garsus skleidžiančių vamzdžių, kurių dydisnuo kelių centimetrų iki kelių metrų. Kadangi vargonų mazgai sudėtingi, juos sumontuoti Vilkyškiuose patikėta patyrusiam vargonų meistrui Vokietijos Jong Noss. Jis vargonus montuos ir derins dar porą savaičių. Meistras džiaugėsi, kad pagrindinius montavimo darbus pavyko padaryti iki koncerto. Jam labai patiko Vilkyškių bažnyčia. Meistras sako, kad čia nuostabi akustika, todėl galėtų skambėti garsiausių pasaulio kompozitorių kūriniai.