Grįžti

Jurbarke suskambo nauji vargonai

 

2007 m. Birželio 8 d. Nr. 42 (293) „Mūsų laikas“

Vytautas Kutkevičius

 

Kiekviename didesniame kultūros centre ar bažnyčioje vargonų įsigijimas yra reikšmingas ir džiugus įvykis. Vargonai – klavišinis aerofonas- iš labai senų laikų žinomas muzikos instrumentas. Lietuvos bažnyčiose ir didikių rūmuose jie atsirado jau 15 amžiuje.

Dabar džiugus įvykis aplankė Jurbarko Evangelikų Liuteronų parapiją – praeitą savaitę bažnyčioje baigti sumontuoti vargonai. Jais labai džiaugiasi ir kunigas Mindaugas Kairys.

Vargonai į Jurbarką atkeliavo Lietuvos Evangelikų Liuteronų bažnyčios muzikos sandraugos dėka. Ši gavo informaciją, kad Vokietijos Dinkelsbuel miestelio, esančio Bavarijoje, netoli Niurnbergo, bažnyčia gali padovanoti savo naudotus vargonus – mat juos žada keisti naujais. Muzikos sandrauga pradėjo rūpintis, kam paskirti dovanojamą instrumentą.

Jurbarko parapijos kunigas Mindaugas Kairys pasinaudojo galimybe trokštamą muzikos instrumentą pargabenti į Jurbarką. Kunigas užmezgė ryšį su Dinkelsbuel miestelio dekanu Martin Koegel, su kurio ir sutarė dėl vargonų išmontavimo ir jų atgabenimo į Jurbarką.

Visą savaitę vargonus montuodamas ir kruopščiai derindamas darbavosi meistras iš Klaipėdos – Jonas Grajauskas. Vargonai buvo sumontuoti Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčios Martyno Liuterio koplytėlėje.

Pokalbio metu meistras J. Grajauskas papasakojo, kad esąs kaip ir savamokslis muzikos instrumentų derintojas. Tiesa, jam kurį laiką teko stažuotis Čekijoje. Pastaruosius du dešimtmečius jis daugiausia užsiimąs vargonais. Dabar gyvenąs Klaipėdoje ir nuolat prižiūri Klaipėdos universiteto Menų fakulteto koncertinius vargonus. Šie po ilgesnių koncertų ar net oro svyravimų vis išsiderina, todėl darbo užtenka. Per gyvenimą J. Grajauskui teko taisyti ir derinti daugelio bažnyčių vargonus.

Nuodugniai susipažinus su šiais vargonais, meistrui nepavyko surasti duomenų apie juos pagaminusią įmonę, firminį ženklą ar datą. Šiaip instrumentas gerai išsilaikęs ir gana estetiškai atrodantis. Tikimasi, kad skambės puikiai.

-    Na, o kas šiais vargonais gros? – pasiteiravome.

Kunigas M. Kairys papasakojo, kad galima jaunoji vargoninkė – Julija Jokšaitė, Jurbarko A. Giedraičio – Giedriaus  gimnazijos moksleivė. Ji šiemet baigė Jurbarko A. Sodeikos vaikų muzikos mokyklą, kur mokėsi fortepijono klasėje. Julija jau porą metų bažnyčioje grojo elektriniais vargonėliais. Ji yra lankiusi Klaipėdos vargoninkų kursus.

Per pamaldas Skirsnemunės Evangelikų Liuteronų bažnyčioje mergina grodavo kai kuriuos kūrinius.