Jurbarke sugaus nauji didieji vargonai

 

 

 

Jurbarko evangelikų liuteronų parapijos kunigas Mindaugas Kairys papasakojo, kad birželio 23 d. I0 val. Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčioje įvyks iškilmingos sekmadieninės pamaldos, kurių metu sugaus pirmą sykį didieji vargonai. Šia proga iš partnerinės Lemgo parapijos atvyks 20 žmonių grupė su kunigu Mathias Altevoght, vargonininku Volker Janing ir dainininke Uta Singer (sopranas). Be to, vargonaus ir mūsų muzikės Laura Matuzaitė – Kairienė ir Evelina Tamošaitytė. Pagaliau renesanso laikų tipo vargonai sugaus Jurbarke. Manoma, kad jie tiks ir koncertiniam naudojimui.

 

 

Jurbarko evangelikų liuteronų parapijoje iškilus naujos bažnyčios pastatui, pradėjus jame vykti pamaldoms, tuojau prireikė vargonų. Jais ėmė rūpintis ir kunigas Mindaugas Kairys ir Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandraugos valdybos pirmininkė Laura Matuzaitė – Kairienė. Jiems pavyko užmegzti bendradarbiavimo kontaktą su Šveicarijoje besidarbuojančiu vargonininku Tomu Rink. Šis ir pasiūlė perimti Šveicarijos St. Gallen miesto ligoninės koplyčios mažuosius vargonus. 

Jie buvo atgabenti į Jurbarką, pastatyti naujoje bažnyčioje ir keletą metų sėkmingai grojami per pamaldas bei kai kurių koncertų metu. Buvo imta svajoti ir apie didžiuosius vargonus. Mat didieji vargonai – ne šiaip muzikos instrumentas, o svarbus bažnyčios patalpos elementas, kuris savo išvaizda jai suteikia tarsi harmonijos. Na, o skambesiu jie suteikia bažnyčiai tartum gyvybę.

Jurbarko evangelikų liuteronų parapija jau nemaža metų palaiko partnerinius ryšius su Vokietijos Šiaurės Reino Vestfalijos krašto Lemgo miesto evangelikų liuteronų parapija. Partneriai jurbarkiečiams pasiūlė parsigabenti Lemgo miesto evangelikų liuteronų Šv. Marijos bažnyčios vargonų po renovacijos atlikusią dalį. Mūsiškiai šią dovaną mielai priėmė.

Kregždės lizdo formos vargonus Lemgo miesto bažnyčioje 1595 m. buvo pastatęs Georgas Zlėgelis iš Olandijos. Šiuos vargonus 1612 m. atnaujino ir padidino Fricas Šėreris iš Hamburgo. Bėgant šimtmečiams vargonai ne sykį buvo restauruoti ir perstatyti. Todėl senųjų vargonų vamzdžių neišliko.

2010 m. vargonų meistras Rovanas Vestas, pasitelkdamas senuosius planus ir ano meto technologiją, į senąjį vargonų korpusą įmontavo naujus vargonus – tarytum įkvėpė naują gyvybę. Taip po daugelio metų vargonai atgavo savo pavidalą, artimą turėtam nuo 1612 m.

Prospektinės dalies vamzdžiai ir kitos vargonų detalės, tarnavusios iki 2010 m. restauracijos, buvo padovanoti jurbarkiečiams ir atkeliavo į Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčią. Buvo gautos ir trūkstamos dalys.

Kaip žinia, vargonus sudaro trys svarbiausios dalys: vamzdžiai, oro pūtimo sistema – pūtykla ir griežykla. Į Jurbarko bažnyčią buvo atgabenta apie 1800 vamzdžių, pagamintų daugiausia iš metalo, o dalis – iš medžio. Jie – ir liežuvėliniai, ir švilpiamieji. Ir – įvairaus ilgio: nuo 3 m iki 20 cm. Atgabenta ir griežykla, kuri turi 3 rankines klaviatūras – manualus ir kojinę klaviatūrą – pedalus. Be to. griežykloje sumontuotos registrų valdymo rankenos.

Lietuvių išeivių evangelikų, gyvenančių Vokietijoje, kunigas Valdas Jelis ( Žielys), sužinojęs, kad Jurbarko bažnyčiai reikalingas vargondirbys, pasiūlė meistrą Jorg Nass.

 

 

 

 

Jorgas Nass suremontavo Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios vargonus, paskui remonto darbus atliko Juodkrantės ir Vilkyškių bažnyčiose, gerai suderino Jurbarko Šv Trejybės bažnyčios vargonus. Nuo 2011 m. vasaros jis atlieka montavimo darbus Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčioje.

J.Nass pusketvirtų metų Štutgarte buvo neakivaizdiniu būdų studijavęs muzikos meistrų mokykloje, paskui Vokietijoje dirbo vienoje vargonų firmoje. 2003 m. minėtas kunigas V.Jelis ( Žeilys) pasiūlė jam padirbėti Lietuvoje. Iš pradžių Jorg Nass suremontavo Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios vargonus, paskui remonto darbus atliko Juodkrantės ir Vilkyškių bažnyčiose, gerai suderino Jurbarko Šv Trejybės bažnyčios vargonus.

Nuo 2011 m. vasaros jis atlieka montavimo darbus Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčioje. Jis pareiškė, kad šios bažnyčios naujieji didieji vargonai bus didesni, negu mūsų Šv.Trejybės bažnyčios vargonai.

 

Vytautas Kutkevičius

 

Šaltinis: http://www.musulaikas.com/?id=5&nid=3623